Czy Ty też masz wrażenie, że stopy to najbardziej zaniedbywana przez nas część ciała? Pewnie się nawet nad tym nie zastanawiałaś. Ludzie przypominają sobie o nich latem, kiedy zmieniają obuwie na lżejsze, bardziej przewiewne i odsłaniające nieco więcej niż to zimowe. Za to zimą dają sobie z nimi spokój ukrywając je w grubych skarpetach... O stopy należy dbać cały rok, więc zapraszam Cię na post o domowym spa dla stóp.
U mnie zazwyczaj odbywa się to w trzech krokach, a mianowicie:
- Kąpiel stóp w ciepłej wodzie z solą lub szarym mydłem
- Peeling stóp lub potraktowanie ich pumeksem
- Maska do stóp lub mocno nawilżający balsam
Jest to świetny sposób na odprężenie się i relaks dla stóp. Dzięki temu pozbędziemy się bólu oraz zwalczymy bakterie.
Jednak woda nie powinna być zbyt gorąca, ponieważ może to spowodować wysuszenie skóry stóp. Dodatkowo kąpiel taka powinna trwać 15-20 minut.
Jednak woda nie powinna być zbyt gorąca, ponieważ może to spowodować wysuszenie skóry stóp. Dodatkowo kąpiel taka powinna trwać 15-20 minut.
- Sól - pozwoli zmiękczyć naskórek. Możemy wybrać tą odświeżającą, leczniczą, relaksującą, ale także sól kuchenną.
- Soda - pomaga zmiękczyć twardą skórę pięt. To także świetny środek dezynfekujący - codzienna kąpiel stóp w wodzie z sodą może zapobiec ich nadmiernemu poceniu się. Do miski dodajemy 5-6 łyżek sody.
- Zioła - możemy dodać różne zioła w zależności od problemu. Dla przykładu: nadmierną potliwość może pomoże zwalczyć tymianek, rozmaryn i lawenda. Napar z mięty lub czarnego bzu przyniesie ulgę odparzonym stopom, natomiast dla tych poranionych najlepsza będzie kąpiel z szałwią, korą dębu albo skrzypem polnym. Jeśli zaś twoje stopy są zmęczone po długim i ciężkim dniu, najlepsza będzie kąpiel z rumiankiem. Szklankę ostudzonego naparu z ziół wlewamy do miski w ciepłą wodą.
Przepis na udaną kąpiel stóp:
Kąpiel mleczno-miodowa – 3 szklanki mleka, 3 łyżki miodu, 2 łyżki soli morskiej, 1 łyżeczka sody oczyszczonej. Podgrzej mleko i rozpuść w nim miód. Wymieszaj dokładnie. W misce z gorącą wodą rozpuść sól i sodę. Następnie wlej mleko z miodem. Gotowe. Twoje stopy będą Cię za to kochać.
Kąpiel odżywcza - potrzebujemy 1 łyżeczkę miodu, 1 łyżeczkę mydła w płynie, 2 łyżeczki olejku ze słodkich migdałów - wszystkie składniki dodajemy do wody i mieszamy. Miód ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu doskonale oczyści stopy. Olej z migdałów pomoże je nawilżyć.
Peeling to świetny sposób nie tylko na pozbycie się martwego naskórka i wygładzenie stóp, ale także na poprawę krążenia krwi. Do tego zabiegu możesz wykorzystać gotowe peelingi lub zrobić taki kosmetyk samodzielnie. Wystarczy, że wymieszasz kawę z oliwą lub cukier z miodem i gotowe! Wariantów jest mnóstwo - ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.
SOS popękane stopy
W przypadku, kiedy pęknięcia skóry są bolesne, należy moczyć stopy w ciepłej papce sporządzonej z rozgotowanego siemienia lnianego. Zabieg należy stosować codziennie, przez tydzień.
Na pękającą skórę stóp dobrze działa również okład wazelinowy. Należy lekko podgrzać sześć łyżek wazeliny, dodać pół łyżeczki witaminy E i kilka kropli olejku herbacianego. Wystygniętą masą smaruj stopy aż do wchłonięcia. Zabieg najlepiej wykonywać wieczorem i nałożyć bawełniane skarpetki.
Ostatnim etapem jest nawilżanie. Można do tego użyć maski do stóp, treściwego kremu czy balsamu. Dobrą opcją jest założenie bawełnianych skarpet na czas snu, co pomoże przy wchłanianiu się kosmetyku. Genialnie regeneruje produkt firmy SHEFOOD, o którym pisałam TUTAJ.
Taki balsam można także zrobić samemu np. z naturalnego masła (masło shea), olejków (kokosowy, ze słodkich migdałów, makadamia) lub maści z witaminą A (kupisz ją w każdej aptece).
Teraz, kiedy poznałaś rytuał pielęgnacyjny stóp nie pozostaje nic innego jak przełożyć teorię na praktykę. Powodzenia! :)
A może masz własny rytuał pielęgnacyjny? Daj znać w komentarzu! :)
Taki balsam można także zrobić samemu np. z naturalnego masła (masło shea), olejków (kokosowy, ze słodkich migdałów, makadamia) lub maści z witaminą A (kupisz ją w każdej aptece).
Teraz, kiedy poznałaś rytuał pielęgnacyjny stóp nie pozostaje nic innego jak przełożyć teorię na praktykę. Powodzenia! :)
A może masz własny rytuał pielęgnacyjny? Daj znać w komentarzu! :)
Ja zwykle niestety o stopach zapominam :(
OdpowiedzUsuńU mnie to wygląda tak, że jak sobie przypomnę, to stopy wylądują w kąpieli z solą, kiedy indziej, jak mnie oświeci, to poleci jakiś peeling... czasem nawet sobie przypomnę, żeby wsmarować krem... ale chyba czas najwyższy nad tym zapanować i regularnie o te stopy dbać!
OdpowiedzUsuńHaha, no to ładnie :D Zadbaj, zadbaj... Na lato będą gotowe bez żadnego wysiłku ;)
UsuńBardzo lubię peelingi, u mnie się nie da bez porządnego nawilżania, i zgadzam się w 100 % o stopy trzeba dbać przez cały rok, nie tylko w okresie kiedy je odsłaniamy.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Bardzo ładny estetyczny masz blog
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Daniel
Dziękuję, również pozdrawiam :)
UsuńMyślę, że dla panów taki zabieg także byłby wskazany. ;)
OdpowiedzUsuńWarto dodać, że w przypadku pękających pięt warto odwiedzić specjalistę - podologa. dołaczyłam do obserwatorów
OdpowiedzUsuńMnie ostatnio stan moich stóp tak bardzo przeraził, że zaczęłam o nie regularniej dbać. Z Twoich porad na pewno skorzystam :)
OdpowiedzUsuńja srednio dbam o stopy, chyba czas to zmienic
OdpowiedzUsuńpiękne zdjęcia ;)
OdpowiedzUsuńuwielbiam moczyć stopy w solach
OdpowiedzUsuńDokładnie - stopy powinny być zadbane cały czas, a nie tylko konkretną porą roku, dlatego ja jestem zwolenniczką wizyt w profesjonalnych miejscach. Kosmetyczka zajmuje się pięknym wyglądem moich paznokci, a podolog dba o to, aby skóra na moich stopach zawsze była miękka, gładka i aby wyglądała zdrowo.
OdpowiedzUsuńDomowe spa dla stóp powinniśmy robić sobie przez cały rok, więc świetnie, że o tym piszesz. Pielęgnacja i profilaktyka jest ważna na bieżąco, a nasze stopy odwdzięczą się nam pięknym wyglądem i swoim zdrowiem. W przypadku stanów chorobowych stóp należy zwrócić się do podologa, który wdroży odpowiednie leczenie.
OdpowiedzUsuń