Tak to odbywa się w Polsce. A jak jest na świecie?
Międzynarodowy Dzień Dziecka |
MDD to dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. (źródło: Wikipedia.org)
Japonia
Jak można spodziewać się po panującej tam kulturze, MDD w Japonii obchodzony jest w niepowtarzalny sposób. Nie jest to typowy Dzień Dziecka. Podstawową różnicą jest to, że chłopcy i dziewczynki swoje święto obchodzą w dwóch osobnych dniach.
Dziewczynki mają swój dzień 3 marca (jest to także Dzień Lalek), kiedy to przygotowują one wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy. Oglądają również teatrzyki i zajadają się różnymi przysmakami.
Chłopcy natomiast świętują 5 maja. Tego dnia Japończycy wywieszają w ogrodzie lub na drzwiach kolorowe karpie z papieru. Czerwony symbolizuje mamę, czarny tatę a niebieski ich syna. Im więcej niebieskich ryb, tym liczniejsze męskie potomstwo. W Japonii karp kojarzony jest z determinacją, siłą i walką z przeciwnościami losu. To ze względu na fakt, że ryby te potrafią płynąć pod prąd rzeki.
Włochy
We Włoszech sprawy mają się nieco inaczej. Tutaj głowy dzieci udekorowane są papierowymi koronami, a rodzice spełniają ich drobne zachcianki. Oprócz tego wręczają oni swoim pociechom ciasteczka z wróżbą. W ten dzień każda dziewczynka może poczuć się jak księżniczka, a każdy chłopiec może wcielić się w rolę księcia z bajki ;)
Francja
We Francji Dzień Dziecka zastąpiony jest Dniem Rodziny i przypada on 6 stycznia. Jak na Dzień Rodziny przystało, cała familia zasiada do uroczystej kolacji, na której podawane jest m.in. ciasto z wróżbą i mnóstwo deserów i słodyczy. Tutaj, podobnie jak we Włoszech, dzieci zakładają papierowe korony.
Turcja
23 kwietnia to dzień, w którym Dzień Dziecka obchodzony jest w Turcji. Dzieci ubrane w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce. Co więcej, tego dnia dzieci zasiadają w parlamencie.Ciekawostka
Od 1994 roku w Polsce w Dzień Dziecka obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
I kolejna ciekawostka ;)
Dzień dziecka, choć kojarzony jest z radością, śmiechem i zabawą, nie wszędzie obchodzony jest w radosnym terminie. W Paragwaju obchody Dnia Dziecka odbywają się 16 sierpnia, w dniu smutnej rocznicy bitwy o Acosta Nu (1869, wojna paragwajska), podczas której zginęło wiele dzieci (w czasie całego konfliktu życie straciło kilkadziesiąt tysięcy dzieci).
Niezależnie od daty obchodzenia, Dzień Dziecka to dzień, w którym rodzice maja okazję spędzić więcej czasu ze swoimi pociechami. Pozwala im to lepiej ich poznać i jeszcze bardziej się do nich zbliżyć. To one są w tym dniu najważniejsze i każdy rodzic chce to jak najlepiej okazać.
Czy te zwyczaje były Ci znane? Jak Ty spędzałeś Dzień Dziecka? :)
Jaki pomysłowy post! Nigdy nie interesowałam się tym świętem aż na taką skalę, a teraz mam w głowie kilka ciekawostek :)
OdpowiedzUsuńŚwietny post! Fajne ciekawostki 😄
OdpowiedzUsuńŻadnej z tych tradycji nie znałam, super post!
OdpowiedzUsuń